Logotip

Українська сторона

Платформа Громадянського
Суспільства Україна-ЄС

Українці мігрують працювати до країн ЄС через низьку заробітну плату – експерти

14-15 червня в м. Одеса Профспілка працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України провела обговорення проблем трудової міграції в Україні та Одеській області за участю представників державної та місцевої влади, українських та закордонних профспілок, представників організацій роботодавців Одеської області, компаній з працевлаштування за кордоном та експертів.

Результати аналізу Профспілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України свідчать про те, що трудова міграція українців продовжуватиметься в найближчій перспективі. За неофіційною статистикою, кількість працюючих українців за кордоном становить щонайменше від 2 до 4 млн. осіб. Значний розрив у рівнях оплати праці в Україні і за кордоном є ключовим стимулом для міграції українських громадян. Станом на 1 березня 2018 року мінімальна зарплата в Україні складає 3 тис. 723 грн. (113,71 євро) (курс НБУ – 32,74 грн.), а середня – 8,4 тис. грн., або 256,88 євро (курс НБУ – 32.70 грн). Водночас, в країнах ЄС мінімальна заробітна плата значно вища. Так, станом на січень 2018 року, в Болгарії вона складає 261 євро, Румунії – 408 євро, Латвії – 430 євро, Литві – 400 євро, Чехії – 478 євро, Угорщині – 445 євро, Хорватії – 462 євро, Словаччині – 480 євро, Польщі – 503 євро, Естонії – 500 євро, Португалії – 677 євро, Греції – 684 євро, Мальті – 748 євро, Словенії – 843 євро, Іспанії – 859 євро, Великій Британії – 1401 євро, Німеччині та Франції – 1498 євро, Бельгії – 1563 євро, Нідерландах – 1578 євро, Ірландії – 1614 євро, Люксембурзі – 1 999 євро.

Інші головні причини трудової міграції населення України:

  1. безробіття та неповна зайнятість;
  2. незатребуваність професії (кваліфікації) в країні;
  3. скорочення і зникнення деяких галузей виробництва.

Аналізуючи вимушену та трудову міграцію українців до країн ЄС, слід зазначити, що лише 1% українців працевлаштовуються за кордоном через офіційних посередників із дотриманням усіх необхідних вимог країни, де вони шукають роботу.

Наразі все більше трудових мігрантів з України обирають працю в європейських країнах – Польщі, Німеччині, Італії, Іспанії, Чехії, Угорщині, Словаччині, Португалії, Фінляндії. Однак пріоритетною країною для працевлаштування є Польща. А серед затребуваних професій – будівельники, зварювальники, каменярі, водії, штукатури, різноробочі, столяри, газозварники, маляри, електрики, слюсарі, бетоняри, прибиральники будинків та нежитлових приміщень.

Особливим попитом в іноземних роботодавців користуються українські будівельники. Оскільки будівельна галузь активно розвивається в ЄС, попит на робітничі професії значно перевищує пропозицію у всіх країнах Євросоюзу без виключення.

Відтік кадрів з України спричиняє кадровий голод на вітчизняному ринку праці. Водночас трудова міграція сприяє ліквідації бідності, покращенню фінансових і матеріальних умов українських громадян та їхніх сімей.

Завантажити презентацію дослідження: Presentation.

Відеозапис.


Обговорення проходило за підтримки проекту «Громадська синергія», що фінансується Європейським Союзом та виконується Міжнародним фондом «Відродження», а також під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС та Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Захід відбувся в рамках проекту «Вплив трудової міграції українських працівників на ринки праці України і ЄС на прикладі будівельників», що реалізується Профспілкою працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України.